Kościół | Fotograf ślubny radzi | Kamila i Krzysztof 2023

W dzisiejszym wpisie postaram się Wam nieco przybliżyć wykonywanie fotografii ślubnych w kościele. Skupimy się na tym, co sami możecie zrobić, by Wasze zdjęcia zyskały charakter premium, a czego należy się z kolei ustrzec. Zapraszam do lektury!

Kościół

Któż z nas nie chce, by jego ślub był w pełnym tego słowa znaczeniu wyjątkowy? Przyjazny, kontaktowy kapłan, wzruszeni uczestnicy zaślubin i wreszcie Wy, wpatrzeni w siebie, może odczuwający lekki niepokój, ale też szczęśliwi na myśl o tym, że za chwilę staniecie na ślubnym kobiercu.

Jeśli decydujecie się na to, że to właśnie kościół stanie się miejscem w którym padną słowa przysięgi, to właśnie czas spędzony w świątyni wspólnie z Waszą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi z punktu widzenia religii jest najważniejszy. A takie momenty powinny być we właściwy sposób udokumentowane przez fotografa

Sami możecie przyczynić się do tego, że fotografie, które zostaną z Waszym udziałem wykonane w kościele, będą ciekawsze. Poniżej prezentuję kilka porad, które warto mieć na uwadze. Wspominam także o zdjęciowych pułapkach, których możecie uniknąć, stosując się do moich instrukcji.


fotograf ślubny radzi:

ZALEŻY WAM NA TYM, BY TO KOŚCIÓŁ BYŁ MIEJSCEM, W KTÓRYM ZDJĘCIA WYJDĄ OBŁĘDNIE? SKORZYSTAJCIE Z MOICH KILKU TIPS & TRICKS!

MAM PEŁNĄ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE ZAPAMIĘTANIE WSZYSTKICH PROPONOWANYCH PRZEZE MNIE NIUANSÓW GRANICZYĆ MOŻE Z CUDEM. DOSKONALE WIEM, ŻE W TAKIM DNIU, JAK WASZ ŚLUB, JESTEŚCIE BOMBARDOWANI NAJRÓŻNIEJSZYMI EMOCJAMI, POCZĄWSZY OD OGROMNEGO STRESU PO CZYSTE SZCZĘŚCIE I PEŁNĄ RADOŚĆ. DLATEGO ŚWIADOMIE WŁĄCZENIE CHOĆBY JEDNEJ PORADY MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO TEGO, ŻE FOTOGRAFIE POCHODZĄCE Z CEREMONII ZAŚLUBIN BĘDĄ JESZCZE CIEKAWSZE!

przejdźmy do clou

  • Przekraczając progi świątyni, spojrzenia skupcie albo na sobie, albo na zebranych bliskich. Możecie też wykonać jedno po drugim. Kolejność nie jest ważna. 
  • Podczas składania przysięgi, ale także po nałożeniu obrączek utrzymujcie ze sobą kontakt wzrokowy, ale też nie zapominajcie o rodzinie i przyjaciołach, którzy są z Wami podczas uroczystości. Stańcie w taki sposób, by się nieco do nich odwrócić.
  • Nie zapominajcie o drobnych gestach czułości wobec siebie, takich jak trzymanie się za ręce czy muskanie czołami. Uśmiechajcie się, w końcu to Wasz ślub. Macie się czuć dobrze ze sobą i z osobami, które Wam towarzyszą.
  • Jeśli kapłan z jakiegoś powodu nie pozwoli na pocałunek pieczętujący zawarcie małżeństwa, nic nie szkodzi. Wystarczy, że się obejmiecie. Potem odwróćcie się do zebranych w kościele osób. To czas na wiwaty i brawa, a dla fotografa sposobność do wykonania kolejnej serii niezwykłych ujęć. Pochwalcie się obrączkami. To symbol wstąpienia na nową drogę wspólnego życia.

Czego absolutnie nie powinniście robić, współpracując z fotografem?

Spoglądać w jego obiektyw. Istnieje bowiem ryzyko, że kadry zarejestrowane przez aparat wydadzą się nienaturalne, a nie o taki efekt nam przecież chodzi. Przede wszystkim, co większości z Was przychodzi zupełnie naturalnie, powinniście nie móc od siebie oderwać wzroku. O resztę zadbam ja!

Nawiązując współpracę z fotografem ślubnym, upewnijcie się, że ten:

  • posiada uprawnienia nadane mu przez kurię, dzięki którym może wykonywać w kościele zdjęcia,
  • założy stosowny strój odpowiadający okolicznościom,
  • we właściwy sposób zachowa się podczas ceremonii, nie wpływając na jej przebieg.

TE TRZY POWODY MOGĄ WPŁYNĄĆ NA TO, ŻE DUCHOWNY NIE UDZIELI ZGODY FOTOGRAFOWI NA UCZESTNICTWO W CEREMONII I REALIZACJĘ REPORTAŻU ŚLUBNEGO W MURACH ŚWIĄTYNNYCH. KAPŁAN CZĘSTO JEST OSOBĄ, KTÓRA JEDNOCZEŚNIE UDZIELA SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA, ALE TEŻ WSPIERA PRZYSZŁE PARY MŁODE.

NIESTETY MOŻE TEŻ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO TEGO, ŻE NA ZDJĘCIACH, PRZYNAJMNIEJ NIEKTÓRYCH, NIE BĘDZIECIE DOŚĆ WIDOCZNI. A PRZECIEŻ TO WŁAŚNIE WY GRACIE GŁÓWNE ROLE I POWINNIŚCIE OTRZYMAĆ MOŻLIWIE NAJBOGATSZĄ PALETĘ UJĘĆ OD SWOJEGO FOTOGRAFA. KSIĄDZ MOŻE WAS NA PRZYKŁAD ZASŁONIĆ, PROWADZĄC DO OŁTARZA. 

CO MOŻECIE ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI? POSTAWCIE NA SZCZERĄ, KRÓTKĄ ROZMOWĘ Z DUCHOWNYM PRZED ROZPOCZĘCIEM ŚLUBU. KSIĄDZ SIĘ NIE ZGADZA? RUSZCIE ZA NIM Z LEKKIM OPÓŹNIENIEM, NP. CZTERECH KROKÓW. DZIĘKI TAKIEMU ZABIEGOWI STWORZYCIE FOTOGRAFOWI WIĘKSZE POLE ZDJĘCIOWEGO MANEWRU.

CYKL FOTOGRAF ŚLUBNY RADZI BĘDZIE PRZEZE MNIE REALIZOWANY PRZY OKAZJI KOLEJNYCH WPISÓW, DLATEGO TEŻ POLECAM WAM ICH ŚLEDZENIE. W KOŃCU NIE TYLKO KOŚCIÓŁ STANOWI SEGMENT ZDJĘCIOWY, W KTÓRYM GŁÓWNI BOHATEROWIE MOGĄ REALNIE WPŁYNĄĆ NA WYGLĄD ZDJĘĆ. TAKICH PŁASZCZYZN JEST ZDECYDOWANIE WIĘCEJ! 

kamila | Krzysztof

Na przykładzie tych świeżo upieczonych nowożeńców sami możecie sprawdzić, które z punktów powyższego vademecum zostały spełnione, a czego ewentualnie zabrakło.

Co jeszcze w sferze zdjęciowej zadziało się z udziałem tych dwojga? Przede wszystkim przygotowania pary młodej do wydarzenia: Kamilę mój obiektyw uchwycił w domu rodzinnym, z kolei Krzysztofa na sali Paradise w Przeczycach. 

Był, a jakże, first look, a później wspólna podróż, też częściowo przeze mnie fotograficzne relacjonowana aż do Błędowa, gdzie mieścił się kościół.

Po udzieleniu sakramentów udaliśmy się na salę weselną, o której zdążyłem wspomnieć powyżej. Przyjęcie weselne, jak to zwykle bywa, posiada wiele atrakcji, które chętnie stają się łupem pracy fotografa. Jakie to atrakcje, to sami również możecie spojrzeć. 

Sesja plenerowa, o której zaletach pisałem więcej w jednym z poprzednich wpisów, tym razem odbyła się na górze Zborów o wschodzie słońca. Taką koncepcję mieli Kamila i Krzysztof, dlatego nic więcej nam nie pozostało, jak tylko udać się we wskazane miejsce i cyknąć kilkadziesiąt ujęć. 

Kto przyczynił się do tego, że Kamila i Krzysztof tak wspaniale prezentowali się tego dnia, a ich goście bawili doskonale? Oto niedługa lista usługodawców.

usługodawcy:

Dj Willy: wiadomo, muzyka!
Zakątek Santini: ślubne dekoracje kwiatowe
Kwiat Lotosu Suknie Ślubne: jak sama nazwa wskazuje,
Rogalsky – mobilny barman: lepsze nastroje zebranych,
Beaver’s Movie Studio: wideofilmowanie wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *